Mała Anastazja - tak nazywam bukiety zrobione z własnoręcznie wykonanych pączków różanych z ukrytym wewnątrz cukierkiem.
Do wykonania bukietu potrzebne są:
kuliste cukierki np. Kule Armatnie firmy Mieszko, krepa włoska, drut florystyczny w dwóch grubościach, flizelina, pistolet z klejem na gorąco, nożyczki, papierowa taśma malarska
Jeśli chodzi o cukierki ja osobiście używam Kule Armatnie firmy Mieszko. Oczywiście mogą to być inne cukierki, jednakże aby kwiaty wyszły tak jak na zdjęciach cukierki muszą mieć kulisty kształt.
Krepy używam tylko włoskiej z firmy Cartotecnika Rossi, o gramaturze 180g. Inne krepiny są cieńsze i nie dają się tak ładnie formować.
Flizelinę możesz zastąpić bibułą, organzą lub tiulem.
Bukiet składa się z 11 kwiatów. Prześledźmy proces powstawania jednego kwiatka z cukierkiem w środku. Na początek wycinamy z kolorowej krepy prostokąty o rozmiarach 9x6cm, zrobimy z nich płatki. Prostokąt z zielonej krepy ma wymiary 8,5cm x 5cm i zrobimy z niego przylistki.
Grubszy drut należy pociąć na 3 części (cały drut ma 40 cm długości, to zdecydowanie za dużo dla takiego małego bukietu).
Zielony prostokącik trzeba wyciąć w tzw. 'zęby' tak jak na zdjęciu niżej.
Kolorowe kawałki krepiny przytnij wg wzoru na zdjęciu. Wycięcie u dołu płatka nie jest konieczne ale pomocne, aby nie było zbyt dużo krepy u dołu pączka. Kąt cięcia zależy do tnącego. Zrób raz większy raz mniejszy i zobacz jak będzie Ci wygodniej pracować z płatkami.
Najlepiej płatki wycinać po dwa złożone ze sobą.
Teraz trzeba rozciągnąć górną część płatka. Palcami złap krawędź i delikatnie rozciągaj a długości około centymetra, nie za mocno aby nie podrzeć krepy. Przesuwaj palce wzdłuż krawędzi aż dojdziesz do końca. Teraz rozsuń płatki o około 0,5 cm (jeden musi 'wystawać' nad drugi).
Kolejny krok to wykonanie dołka na cukierek. Należy rozciągnąć środek płatków używając do tego kciuków. Wytworzy się wówczas zagłębienie, w które włożysz cukierek.
Przytrzymując cukierek w "dołku" owiń go złożonymi płatkami. Od strony wcięcia w krepie (nierozciągnięty brzeg) zawiń końcówkę tak jak zawija się papierek od cukierka.
Przylistki owiń wokół skręconego dołu, od spodu wsuń delikatnie krótki, grubszy (przycięty wcześniej) drucik i całość mocno okręć cienkim drutem. W ten sposób powstanie nóżka twojego słodkiego kwiatka.
Możesz oczywiście użyć tylko jednego drutu, jednak zawijanie grubym drutem wokół płatków pączka nie da pożądanego efektu. Płatki będą się wysuwały, a łodyga u nasady będzie bardzo gruba. Wykorzystanie zaś jedynie cienkiego drutu spowoduje, że łodyga będzie bardzo wiotka. O ile dla samego krepinowego kwiatka mogłaby wystarczyć, o tyle dla takiego, który kryje w sobie solidnego cukierka, będzie zdecydowanie za słaba.
Tępą stroną nożyczek lub noża przeciągnij wzdłuż zielonych przylistków aby je zaokrąglić i nieco rozciągnąć.
Niektórzy po rozciągnięciu skręcają jeszcze końcówki wilgotnymi palcami. Czasami też tak robię, to zależy od kwiatka, od bukietu. Wypróbuj obie metody i sprawdź, która z nich bardziej Ci się podoba.
Kolejny krok to owinięcie łodygi wąskim paskiem zielonej krepy. Możesz użyć też zielonej taśmy florystycznej lub bibuły.
Następnie należy wyciąć z flizeliny kwadrat około 10x10 cm i złożyć go na pół z przesunięciem (patrz zdjęcie poniżej).
Środek złożonej krawędzi posmaruj odrobiną kleju na gorąco i przyklej do łodygi.
Będzie to wypełnienie bukietu, dzięki któremu nie będzie widać gołych łodyżek.
Zanim odłożysz kwiatek na bok i weźmiesz się za robienie kolejnego ,dobrze jest rozchylić nieco krepę na górze pączka aby pokazać kryjący się wewnątrz cukierek.
Teraz trzeba wykonać pozostałe kwiatki. Ich liczba oczywiście zależy od Ciebie jednak na początek polecam nie przekraczać 20. Większe bukiety wymagają więcej wprawy i doświadczenia w składaniu wszystkich kwiatów razem.
Po zrobieniu wszystkich kwiatów trzeba je złożyć razem i dobrze połączyć.
Ja używam do tego celu papierowej taśmy malarskiej ale może być też zwykła taśma przezroczysta. Ważne aby całość dobrze się razem trzymała.
Teraz odetnij około 40 cm kręconej krepy. (Możesz też uciąć kawałek 40x25cm zwykłej tj. nie kręconej krepy i rozciągnąć brzeg palcami aby nadać mu formę.)
Sklej brzegi krepy aby utworzyć kryzę. Najlepiej sprawdza się klej na gorąco ale można użyć też innego np. introligatorskiego.
Po włożeniu kwiatków do środka kryzy przewiąż je ozdobną wstążką.
Na koniec rozchyl kwiaty aby ułożyć piękny bukiet.
Życzę miłej zabawy :) przy robieniu cukierkowych bukietów.
Mam nadzieję, że moje słowa i zdjęcia były pomocne.
Eksperymentuj z kolorami.
Pozdrawiam.
Bardzo ładne
OdpowiedzUsuńSuper
OdpowiedzUsuńJak są zrobione te karbowania na górnej części płatków zdjęcie nr 3?
OdpowiedzUsuń