poniedziałek, 6 sierpnia 2018

Rocznice ślubu - skąd wzięły się ich nazwy?

  Rozmawiają ze sobą dwie koleżanki:
- Czy twój mąż pamięta o waszej rocznicy ślubu?
- Na szczęście nie.
- Jak to na szczęście?
- Przypominam mu o niej kilka razy w roku i zawsze dostaję coś fajnego.


ślub, młoda para

Wszyscy wiemy, że 25-ta rocznica ślubu to inaczej srebrna a 50-tą nazywamy złotą lub inaczej Złote Gody. Podobno już w średniowieczu małżonkowie koronowali swoje żony srebrnym wieńcem w 25-tą rocznicę ślubu a złotym w 50-tą. Skąd jednak wzięły się pozostałe określenia?

Blisko 100 lat temu amerykańska pisarka Emily Post, autorka tekstów na temat etykiety towarzyskiej, przytoczyła pierwsze nazwy w swojej książce „Etykieta w społeczeństwie, biznesie, polityce i w domu” (szerzej znanej jako po prostu „Etykieta”). Nazwała ona rocznice: 1, 5, 10, 20, 25, 50 i 75. 

Emily Post - rocznice ślubu
Źródło: Wikipedia.

Nadane przez nią nazwy miały wskazywać na łączącą małżonków relację. Im dłuższy staż związku tym twardszy i szlachetniejszy kruszec (tworzywo) został przypisany danej rocznicy. Ma to odzwierciedlać trwałość związku i siłę łączącego małżonków uczucia.

Niektórzy mówią, że Emily Post nadała takie nazwy rocznicom po przeanalizowaniu jakiego rodzaju prezenty były wręczane z okazji poszczególnych rocznic. Mnie jednak ta koncepcja nie przekonuje. Bardzo szybko zaczęto wykorzystywać nazwy rocznic jako inspirację dla życzeń, tematów przewodnich imprez związanych z rocznicami, dlaczego więc nie prezentów? 15 lat po wydaniu książki Emily Związek Jubilerów Amerykańskich nadał nazwy kolejnym rocznicom. Poniżej przypominam pełną listę.

1 - papierowa
2 - bawełniana
3 - skórzana
4 - kwiatowa lub owocowa
5 - drewniana
6 - cukrowa
7 - wełniana
8 - spiżowa, brązowa lub blaszana
9 - gliniana lub generalska
10 - cynowa lub aluminiowa
11 - stalowa
12 - płócienna, jedwabna lub lniana
13 - koronkowa 
14 - kości słoniowej
15 - kryształowa
20 - porcelanowa
25 - srebrna
30 - perłowa
35 - koralowa
40 - rubinowa
45 - szafirowa
50 – złota, tzw. Złote Gody
55 - szmaragdowa lub platynowa
60 - diamentowa
65 - żelazna
70 - kamienna
75 - brylantowa 
80 - dębowa

Postaram się w kolejnych postach wziąć pod lupę konkretne rocznice i opowiedzieć nieco więcej o ich znaczeniu a także zaproponować Wam ciekawe pomysły na spędzenie tych ważnych dni. Nie zabraknie także inspiracji na prezenty dla żony czy męża i dla par. Do zobaczenia!

Brak komentarzy :

Publikowanie komentarza